W żywieniu niskowęglowodanowym głównym źródłem energii jest tłuszcz. Tłuszcze wpływają również na jakość błon komórkowych. Wielu naukowców przez lata pisało,że przyczyną wielu schorzeń, między innymi otyłości są tłuszcze. Okazuje się, że nie jest to takie oczywiste i tłuszcze powoli wracają do łask, tak jak sposób żywienia naszych dziadków.
Prosty ogólny podział tłuszczów
nasycone -z przewagą kwasów tłuszczowych nasyconych - zawierają je głównie produkty zwierzęce:
szpik kostny, żółtka jaj, łój , słonina, boczek śmietana, masło (są w nich też pewne ilosci kwasów tł. nienasyconych)
nienasycone -jednonienasycone np.: oliwa z oliwek,rzepakowy, arachidowy, ryżowy, sojowy
- wielonienasycone np.: słonecznikowy,, lniany, makowy, sezamowy
Wszystkie zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe, ale w różnych ilościach np.;przewaga Omega3-lniany, wiesiołek; Omega6-makowy, krokoszowy; Omega9- oliwa z oliwek, rzepak. Nasz olej rzepakowy ma dobre proporcje wszystkich kwasów. Ważne aby oleje były tłoczone na zimno, świeże, odpowiednio transportowane i przechowywane(lodówka). Oleju nie trzeba dużo - wystarczy łyżka dziennie.
Ilość spożywanych tłuszczów zależy m.in. od: rodzaju metabolizmu(szybki potrzebuje więcej), rodzaju pracy, płci, wieku, pory roku, masy ciała, klimatu, stanu zdrowia itd.
Jeśli policzymy to wyjdzie, że średnio zjadamy ok. 150gram tłuszczu na dobę (100-200 i więcej)
Objawy ciągłego NADMIARU TŁUSZCZU w pożywieniu
-Około dwóch godzin po posiłku(czasem w nocy po zbyt tłustej kolacji) kołatanie serca, poty, uczucie gorąca, niepokoju (czasem podobne reakcje u otyłych, zrzucających nadmiar tłuszczu, a także przy "grzechach" alkoholowo-ciastowych.
- ciała ketonowe w moczu( dużo T, mało W-węglowodanów)
- niemiarowa praca serca (arytmia)
- pogorszenie lipidogramu
- wzrost ciśnienia krwi szczególnie rozkurczowego (często u wieloletnich optymalnych)
-odbijanie się tłuszczem, mydłem - nadmiar tłuszczow przy małej podaży B i W, wiąże wapń lub magnez, tworząc mydła nierozpuszczalne w wodzie (wtedy niedobór tych pierwiastków)
- zwiększanie masy ciała - od nadmiaru wszystkiego się tyje, nie tylko węglowodanów.
-przy niedostatecznej podaży B i W a nadmiarze tłuszczu, po dłuższym czasie ( u wieloletnich optymalnych) wracają lub pojawiają się: miażdżyca, choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca itd.
Przy niedoborach tłuszczu bardzo często kamienie żółciowe, zjadamy wtedy więcej białka i węglowodanów, co nie jest korzystne dla organizmu. WSZYSTKO Z UMIAREM
3 komentarze:
Krótko o tłuszczach
Jaki jest mechanizm tycia od tłuszczu
Czy twierdzenie
tkanka tłuszczowa nie zawiera enzymu kinazy glicerolu jet prawdziwe??
- zwiększanie masy ciała - od nadmiaru wszystkiego się tyje
Nie jestem naukowcem ale.......
w pewnym stopniu wolne kwasy tłuszczowe moga się wchłaniać również do tkanki tłuszczowej,jednak tkanka tł. nie zawiera kinazy glicerolowej, czyli glicerol musi wytworzyć sobie z cukru.
wytwarzanie glicerolu moze sie odbywać tylko w warunkach sytości, wtedy stężenie WKT w surowicy jest niskie.Jednak u niektórych osób ilość spożywanych tłuszczów moze wpływac na szybkie chudnięcie, a czasem powodować przybieranie na wadze.
Prześlij komentarz